Treść strony
Do pobrania
- Ulotka akcji "NIE PAL ŚMIECI" (PDF) 186.09kB
Czyste powietrze dla mieszkańców Gminy Drezdenko
Jeżeli ogrzewasz dom piecem węglowym, pamiętaj o trzech ważnych zasadach:
- Nie pal śmieci!
- Spalaj paliwo dobrej jakości!
- Jeśli palisz węglem to ograniczaj powstawanie trującego dymu!
- Nigdy nie wolno spalać w piecu:
- starych mebli
- ram okiennych
- płyt wiórowych
- ubrań, butów
- plastikowych butelek
- jednorazowych pieluch
- worków foliowych
- opon i innych gumowych produktów
- tekturowych pudełek i gazet
- Tradycyjne palenie węglem można zastąpić bardziej ekologicznymi nośnikami energii, np. gaz, biomasa lub pompy ciepła. Jeśli nie masz możliwości spalania ekologicznych paliw wybierz węgiel jak najlepszej jakości. Zakup taniego węgla nie przekłada się na rzeczywiste korzyści finansowe. Zużywamy więcej paliwa gorszej jakości oraz dochodzą koszty pozbycia się popiołu i drewna na podpałkę. Złej jakości węgiel zawiera dużo drobnego popiołu, szkodliwych metali ciężkich i różnych związków chemicznych, które poprzez proces spalania zatruwają powietrze, wodę i glebę.
NIECHCIANY GOŚĆ- SMOG
Smog- mieszanina z trujących zanieczyszczeń w powietrzu spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych.
Niska emisja- zanieczyszczenie powietrza, dominujące w Polsce, jako wynik spalania węgla, drewna, a często również śmieci w domowych piecach, kotłach i kominkach.
Pyły zawieszone [PM]- drobne, niewidoczne dla oka, cząsteczki krążące w powietrzu.
Benzo(a)piren [B(a)P]- to substancja silnie rakotwórcza i mutogenna. Powstaje podczas spalania węgla, drewna i odpadów. Jej nośnikiem jest pył.
Dwutlenek azotu[NO2]- zanieczyszczenie gazowe, którego głównym źródłem są spaliny samochodów oraz zakłady przemysłowe.
SKĄD SIĘ BIERZE SMOG?
- NISKA EMISJA
Spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych odpowiada za ponad 50% emisji pyłów (PM10) i 87% emisji rakotwórczego benzo(a)piranu. Aż 70% domów wykorzystuje piece, które emitują dużą ilość pyłów i substancji rakotwórczych. Wrzucają do nich wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki lub lakierowane drewno) oraz muł i miał z wysoką zawartością siarki, chloru czy popiołu.
- KOMUNIKACJA
Najbardziej uciążliwe są stare samochody z silnikami diesla, często bez filtrów cząstek stałych. W skali kraju transport emituje ponad 28% tlenków azotu, 27% tlenku węgla oraz powyżej 15% pyłów zawieszonych.
- PRZEMYSŁ
Zakłady przemysłowe oraz elektrownie węglowe są również jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Sektory te odpowiadają łącznie za 26% emisji pyłu PM10 i 11% emisji benzo(a)pirenu w skali kraju.
JAK SMOG WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?
Według danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ang. Organisation for Economic Co-operation and Development), ponad 3,5 mln osób na świecie umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Pyły zawieszone PM2,5 po upływie 1 minuty od wdechu, znajdowane są we krwi, następnie w wątrobie i moczu. Skutki wieloletniej ekspozycji na smog wpływają negatywnie na działanie większości organów człowieka:
- problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, stany depresyjne, zmiany anatomiczne w mózgu, Alzheimer, przyśpieszone starzenie się układu nerwowego, udar mózgu
- problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa i gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok
- zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca
- astma, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych
- bezpłodność, obumarcie płodu, przedwczesny poród.
Źródła:
https://szkolenia.dolnoslaskialarmsmogowy.pl/imgturysta/files/s5/broszuraLU-22-03-2016.pdf